ZRANIONE WEWNĘTRZNE DZIECKO Cz. 1

ZRANIONE WEWNĘTRZNE DZIECKO

„To właśnie Wewnętrzne Dziecko
dzierży klucze do spełnienia
i szczęścia w dorosłym życiu”.

Jeżeli myślisz, że Twoje Wewnętrzne Dziecko jest takim cudownie radosnym słodziakiem jak to na obrazku … może okazać się, że nie jest tak do końca. Z dużym prawdopodobieństwem jest w bardziej różnorodne emocjonalnie i chmurne. Prawdopodobnie jest bardziej zamknięte i wycofane. A jeszcze bardziej prawdopodobne, że nie jest tak harmonijną całością jak ta pogodna dziewczynka na zdjęciu.

🟧  JASNA I MROCZNA STRONA CIEBIE
Wszyscy mamy w sobie jasną i mroczną stronę siebie. Stronę zintegrowaną: współpracującą, cieszącą się życiem i stronę wypartą: zranioną, odrzuconą. Wyparte części powstały w nas w przeszłości, kiedy przechodziliśmy trudne chwile, kiedy nie czuliśmy się bezpiecznie. By sobie z nimi poradzić, na tamten moment zepchnęliśmy je do ciemnicy nieświadomości. Uznaliśmy, że w taki sposób przetrwamy, nie rozlecimy się na kawałki i że to pozwoli nam dalej funkcjonować. Na bazie zasobów, do których mieliśmy dostęp, było to najprawdopodobniej najlepsze, co mogliśmy wtedy zrobić.

To, że to się wydarzyło jest częścią życia. Różne okoliczności nas do tego zmusiły. Nie jest to ani dobre ani złe. To była cena za doroślenie. Również traumy, których doznaliśmy, które nam życie i nasze otoczenie zafundowało, często pomogło nam dorośleć i budować empatię.

🟧  KIM JEST WEWNĘTRZNE DZIECKO
Jest ono metaforą najstarszej części naszej psychiki. Jest środkiem najgłębszego kontaktu z prawdziwą esencją tego, kim jesteśmy. Poprzez nie właśnie, jesteśmy połączeni z siłą przebicia, samooceną, czy zaufaniem do życia, którego potrzebujemy, by się nim cieszyć. To kontakt z energią okresu, kiedy kształtował się nasz rdzeń, kręgosłup, osobowość, poczucie obfitości, otwartość na miłość.
Wewnętrzne Dziecko to delikatna przestrzeń serca, a zarazem baza największej mocy i dobrego kontaktu ze sferą ducha.

🟧 CO TO JEST JASNA STRONA DZIECKA? JAK PRZEJAWIA SIĘ W ŻYCIU?
Jasną stroną WD jest życiowa harmonia w sferach które opisałem powyżej. Spontanicznie jesteśmy w dużej lekkości, kreatywności, entuzjazmie, radości po prostu dlatego, że jesteśmy.

🟧  CO TO JEST CIEMNA STRONA DZIECKA? JAK ONA SIĘ MOŻE PRZEJAWIAĆ W ŻYCIU?
Kiedy WD czuje się zagubione, zranione, osamotnione sabotuje integralność życia i dojrzałe działania. Domaga się w ten sposób uwagi. Nie zawsze jest to wyraźne i łatwo zauważalne. Szczególnie dotkliwie możemy odczuwać to np. w ważnych chwilach zawodowych, rodzinnych, intymnych. Możemy czuć wtedy brak siły, rezygnację, bezradność, złość czy frustrację skierowaną do siebie.
Możemy też mieć małą chęć do nowego dnia, kiedy bez powodu trudno jest nam wstać z łóżka, czy wieczorem cieszyć się na kolejny dzień. Tak po prostu, bez powodu.

🟧  2 ASPEKTY WEWNĘTRZNEGO DZIECKA
Dziecko ma 2 aspekty PIERWOTNY i DUCHOWY.
Warto rozróżniać te warstwy i się w nich nie gubić:
🔹 Aspekt PIERWOTNY
Z jednej strony to najstarsza, najbardziej pierwotna, nastawiona na przetrwanie część nas. Ona doświadczyła najwięcej i przetrwała. Wie jak walczyć o siebie, jak iść po swoje, kiedy się zamykać, a kiedy otwierać. Jest znacznie starsza od naszego wewnętrznego nastolatka, czy dorosłego.
🔹 Aspekt DUCHOWY
Z drugiej strony WD jest emocjonalne i niezwykle wrażliwe. Jest mocno uwrażliwione na wszelkie przejawy prawdy, fałszu, siłowości – ono łączy nas z wyższymi inspiracjami

🟧  NASZA WEWNĘTRZNA KRUCHOŚĆ I DELIKATNOŚĆ
Każdy człowiek jest w środku delikatny, kruchy jak ujął to Sting we Fragile. Kiedy to rozumiemy i w przestrzeni uczuciowo emocjonalnej traktujemy siebie z czułością, życie nam tym odpowiada. Niezależnie od filozofii życiowej, czy religijnej nie przeskoczymy tego. Kiedy jesteśmy dla siebie w środku, w przestrzeni WD twardzi, opresyjni na zewnątrz jesteśmy słabi, nawet kiedy nadrabiamy pozorami siły. Zadbane Wewnętrzne Dziecko to nasz prawdziwa siła.

🟧  JAK DZIECKO JEST POŁĄCZONE Z NAMI? SKĄD WIEMY, ŻE TO ONO?
Wewnętrzne Dziecko to nie jest intelektualna koncepcja. To coś bardziej archetypowego w nas. Jest to bardziej odczucie z ciała, połączone z uczuciami. Czasami kontaktowi z WD towarzyszą obrazy i odczucia dziecka w sobie.

🟧  KIEDY WYRUSZASZ NA SPOTKANIE Z WD TO CO TUTAJ SPOTKASZ?  CZEGO MOŻESZ SIĘ SPODZIEWAĆ?
Warto wejść z nim w stały kontakt. Pierwsze świadome spotkanie dla wielu ludzi jest skrajnie różne. Zwykle jest poruszające. Odkrywamy tu dużo uczuć i emocji, często bardzo zmiksowanych. Sporo pokładów nie uwolnionej radości, entuzjazmu, bezpieczeństwa, wolności i miłości, ale też samotności, smutku, odcięcia, wycofania. W tym wszystkim jest dużo zamrożonego strachu i oporu. Spotykając te kawałki w sobie automatycznie wpuszczamy w to światło świadomości … i nie ma innej drogi.
Praca ta jest zwykle delikatna i czuła. I taka ma być. Kiedy jest zadaniowa, nastawiona na efekt, robi się twarda, siłowa automatycznie staje się iluzją. W taki sposób wielu ludzi wylądowało na manowcach. Nie tędy droga…

🟧  CZEGO POTRZEBUJE NASZE WEWNĘTRZNE DZIECKO
Troskliwego czułego Dorosłego, rozumiejącego, empatycznego. Potrzebuje być widziane i wysłuchane, czuć się ważne. W jakiś sposób potrzebujemy dać sobie sami to czego nie otrzymaliśmy (albo nie potrafiliśmy wziąć sobie) w dzieciństwie.
WD nie zgadza się na żadną presję, jakikolwiek rodzaj manipulacji. Wierz mi, że kiedy coś chcemy ugrać jego interesem, zauważy to i się wycofa szybciej niż ty zauważysz, że zaczynasz grać ze sobą w jakieś nie do końca szczere gry. Dziecko nie toleruje fałszu, wymaga naszej autentyczności. Wspiera nas mocno, gdy nieśmiało wychodzimy z zakłamania w stronę prawdy. Szczere przyznanie się przed sobą, że właśnie się okłamaliśmy, jest już autentyczne.

🟧  DLACZEGO WEWNĘTRZNE DZIECKO NAM NIE UFA?
Bardzo ważnym etapem jest zauważenie i uznanie, że ono nam nie ufa … i że ma ku temu powody. Bardzo często, niemalże przy każdej możliwej okazji wybieraliśmy interesy dorosłego kosztem potrzeb dziecka. Odcinaliśmy się od niego. Dlatego ono nie przyjdzie na nasze życzenie, rozkaz, zawołanie, jakąś komendę czy inną magiczna sztuczkę, bo tego teraz chcemy. Jest już doświadczone i mądrze ostrożne…

🟧  DLACZEGO DZIŚ MOŻEMY DO NIEGO SIĘ ZBLIŻYĆ?
Zadzieje się to tylko wtedy, kiedy ono na to pozwala. Z dużym prawdopodobieństwem dojrzeliśmy do świadomości, że bez niego wiele dalej już nie zwojujemy. Kiedy temat Wewnętrznego Dziecka pojawia się w naszym życiu, zwykle to znaczy, że w tej przestrzeni  czujemy się na tyle bezpiecznie, by wpuścić siebie dorosłego do swego delikatnego wnętrza. Ono właśnie potrzebuje Ciebie również jako tego dojrzałego dorosłego. Tak jak Ty potrzebujesz siebie z przestrzeni dziecka.

🟧  CO, KIEDY TEGO NIE ZROBIMY? JAKIE SĄ TEGO KONSEKWENCJE?
Kiedyś, jako dzieci zdecydowaliśmy się opuścić siebie, by przetrwać. Dziś już jesteśmy w innym miejscu. Nasza samoświadomość poszerzyła się. Jesteśmy bardziej dorośli. Ale jeżeli nie wróciliśmy do skrywanych w cieniu kawałków siebie, to one co chwila będą nam o sobie przypominać. Żyją one w swoim „równoległym” świecie, oddzielone od nas i sabotują nasze działania, pragnienia, harmonię i życiowe spełnienie. Nasza nieświadomość nie rozumie, że coś było wczoraj, przed miesiącem, czy 25 lat temu. Ona jest ciągle w teraz. Zranione kawałki wciąż cierpią i jednocześnie zalewają nas swoim stanem. Jeżeli jakiś nasz kawałek jest w bólu, to zasila nasze psychologiczne ciało bolesne, które wierzy, że potrzebuje karmić się bólem. Przyciąga, prowokuje sytuacje, w których doświadczymy bólu psychologicznego, fizycznego, odrzucenia, ośmieszenia czy innego zranienia. Jednocześnie podświadomie boimy się tego, unikamy wychodzenia do pełni życia.

🟧  MOJA OSOBISTA DROGA Z WEWNĘTRZNYM DZIECKIEM
Wszystkie moje sukcesy na przestrzeni ostatnich 28lat na każdej życiowej płaszczyźnie są o budowaniu, odzyskiwaniu i wzmacnianiu relacji z moim Wewnętrznym Dzieckiem. Na początku działo się to spontanicznie, nieświadomie. Potem świadomie odżywiałem i dbałem o te jakości sobie. Od dłuższego czasu dzieje się to już nawykowo. Ta przestrzeń we mnie dba sama o siebie. I Tobie też tego życzę. Jeżeli chcesz aktywniej zmieniać swoje życie, poznać know-how ➡️ zapraszam na bezpłatny warsztat online:

🔥 WYZWOLENIE WEWNĘTRZNEGO DZIECKA 🔥

na którym poprowadzę Cię głębiej przez te przestrzenie. Poznasz narzędzia, mapy i rozwiniesz umiejętności, by doświadczać więcej wewnętrznej mocy i spokoju.

🔴 Zapraszam => Dołącz:

➡️  WYZWOLENIE WEWNĘTRZNEGO DZIECKA 🔥

Przeczytaj =>

ZRANIONE WEWNĘTRZNE DZIECKO cz.2

……………………………………..

Grzegorz Pawłowski – Oddech w Związkach. Oddychaj Świadomie, Kochaj Pełniej

……………………………………..
 
☀️ Zapraszam na warsztaty: NADCHODZĄCE WYDARZENIA
 
☀️ Zapraszam na NAGRANE WARSZTATY
 
☀️ Zapraszam na przygodę życia w CUUD Szkole Integrowania OddechemCUUD SZKOŁA
Prezent dla Ciebie: POBIERZ wartościowy materiał i ciesz się PEŁNIĄ ŻYCIA!
Prezent: POBIERZ fragment książki „ODDECH – Oddychaj Świadomie, Żyj Pełniej”
Prezent: POBIERZ fragment książki „ODDECH W ZWIĄZKACH”
Prezent: POBIERZ fragment książki „LIFE COACHING W NURCIE SERCA”