TRANSFORMACJA WEWNĘTRZNEJ NASTOLATKI I NASTOLATKA

TRANSORMACJA WEWNĘTRZNEJ NASTOLATKI

Na szczęśliwe dzieciństwo nigdy nie jest za późno.
Milton Erickson
Na spełnioną nastolatkę i nastolatka również;)
Grzegorz Pawłowski
▶️ CO SIĘ W NAS DZIAŁO i DZIEJE PODCZAS DOJRZEWANIA?
▶️ CO W NAS SIEDZI? ODZYSKAJ SIEBIE!
 
🟧  NASTOLATKA/EK TO BARDZO OSAMOTNIONY KAWAŁEK CIEBIE

W nastoletniości działo się mnóstwo ważnych transformacji: przemiana psychiki, ciała, głosu, zmiany hormonalne, redukowanie około 90% obszarów mózgu. Bardzo mało rozumieliśmy z tego, co się z nami dzieje. Otoczenie zwykle nas mało wspierało, często wręcz szydziło i bywało okrutne. My sami często byliśmy ostrzy dla siebie w tym czasie. W znacznej mierze odrzucaliśmy siebie. Utwardziliśmy siebie i poszliśmy w pewien rodzaj rezygnacji lub buntu rozczarowując się „autorytetami”, które nas otaczały. W dorosłych ciałach często kontynuujemy to psychologiczne opieranie się życiu.

🟧  NASTOLATKA/EK ŻYJE W KAŻDYM Z NAS
A ten artykuł ma na celu pomóc Ci zrozumieć siebie.
Jeżeli jesteśmy już oficjalnie dorośli to wszyscy przez to przeszliśmy okres dojrzewania i/lub wciąż przechodzimy. Warto rozumieć siebie z tego okresu. Im bardziej mamy objęty i zaopiekowany w sobie ten ważny kawałek swojej psyche, tym mamy większy potencjał bycia szczęśliwymi, spełnionymi i pełni swojej mocy.

Omijając ten do niedawna niewystarczająco uznany kawałek naszej „duszy” możemy w życiu kręcić się w kółku, w ciągłej frustracji, zmagając się z różnymi fatum i potykając się o własne sznurówki.

🔷 ĆWICZENIE: MOJE PIERWSZE RAZY
Nastoletniość to głód nowości, poznawania, nowej eksploracji:
1. Czego doświadczyłeś/aś po raz pierwszy w nastoletniości?
2. Czego nie doświadczyłaś/eś? Co cię ominęło?
3. Na co byłaś/eś zbyt poprawna/y? Być może zbyt grzeczny/a?
4. Jak zbudowało Cię to, co Cię ominęło? Jak zbudowało Cię to czego nie miałaś/eś / nie mogłaś/eś mieć / odsunęłąś/ąłeś / nie wybrałaś/eś tego?
5. Na co byłaś/eś zbyt do przodu?
6. Ile cię to kosztowało? Jaką cenę za to zapłaciłeś/aś? Jak być może tym przekroczyłeś/as siebie za bardzo? Jak tym być może się nadużyłaś/eś?
7. Twoja pierwsza sympatia/pocałunek/randka/seks? Co wtedy się dla Ciebie wydarzyło?
8. Jak wyglądały Twoje relacje z grupą w której byłeś/aś?
9. Jak się czułaś/eś na dyskotekach/imprezach?

10. Czy teraz jest łatwo Ci o tym mówić? Co byłoby trudnego w podzieleniu się tym?

🟧  DUŻO EMOCJI
Prawdopodobnie powyższe pytania uruchomiły w Tobie sporo uczuć i emocji …

W okresie nastoletniości emocje są mocno podkręcone z powodu przemian, które przechodzi nasz mózg.

🟧  DOJRZEWANIE TO NIE WYMYSŁ KULTUROWY

Podążając za neurologiem i biologiem Robertem Sampolskim, dużo badań wskazuje, że dojrzewanie to nie wymysł kulturowy. Dojrzewanie istnieje naprawdę. Mózg w tym wieku nie jest tylko ani niedopieczonym mózgiem dorosłego ani mózgiem dziecka.

🟧  OKRUTNY OGRODNIK
Nasz mózg rozwija i zmienia się całe życie. A w nastoletniości szczególnie dużo w nim się dzieje. Ujawnia się wtedy okrutny ogrodnik i przystrzyga 90% neuronów.

Dlaczego? Byśmy byli lepiej przystosowani do dalszego życia.

🟧  WIELKI PLAC BUDOWY

Nieskuteczne albo niepotrzebne synapsy i neurony są przycinane tak długo, aż pozostanie tylko chude, wyżyłowane i wydajne uzwojenie nerwowe. Żaden obszar mózgu nie jest samotną wyspą. Dobre połączenie ze sobą odległych obszarów mózgu ma ogromne znaczenie. W nastoletniości następuje kumulacja tych działań. Mózg nastolatka to wielki plac budowy. Jedna połączenia już nie działają … inne nie zaczęły jeszcze działać.

🟧  WYZWALANIE SIĘ SPOD JARZMA GENÓW
Ewolucyjnie cały ten proces to bardzo duże osiągnięcie homo sapiens. Im później dojrzewa jakiś obszar mózgu, tym mniejszy wpływ mają na niego geny, a tym większy środowisko. Niejako wyzwalamy się tym z bycia zdominowanymi przez geny.

Ostatnim obszarem mózgu, który osiąga pełna dojrzałość (pod względem liczby synaps, mielinizacji komórek nerwowych i metabolizmu) jest kora czołowa, która osiąga pełną gotowość operacyjną dopiero w wieku dwudziestu kilku lat. A to ona odpowiada za najbardziej ludzkie kawałki naszej psychiki, związane m.in. z intelektem, motywacją i kontrolowaniem impulsów.

🟧  LESS IS MORE

Przystrzyganie neuronów umożliwia ewolucję zoptymalizowanych obwodów neuronalnych, Tutaj rzeczywiście mniej znaczy więcej. Zatem podczas dojrzewania kory czołowej w okresie dorastania mózg nie staje się większy, lecz wydajniejszy. W miarę dorastania aktywność w różnych miejscach kory czołowej staje się coraz lepiej skorelowana, a cały obszar zaczyna działać jak jedna spójna całość.

🟧  PRZEDZIERANIE SIĘ PRZEZ WŁASNĄ INSTRUKCJĘ OBSŁUGI

Korę czołową, jak żadną inną część dorosłego mózgu, kształtują doświadczenia z okresu dojrzewania. A ona jeszcze przedziera się przez własną instrukcję obsługi. Od razu staje się jasne dlaczego dorastający nastolatek jest tak denerwujący, cudowny, samolubny, altruistyczny, durny, impulsywny, autodestruktywny, nie do wytrzymania, gotowy zmieniać świat.

🟧  NIEDOJRZAŁA KORA CZOŁOWA I ZALEW HORMONÓW
Jest to wiek maksymalnego ryzykanctwa, poszukiwania nowości i tworzenia więzi z rówieśnikami. A wszystko przez naszą niedojrzałą korę czołową. Dojrzewanie to nie tylko zalew hormonów z gruczołów płciowych – to także sposób w jaki one zaczynają działać.

U dorastających chłopaków nie pojawiają się cykle hormonalne jak u dziewczyn. Nie zmienia to faktu, że ich kora czołowa prawie dusi się z braku tlenu, bo więcej krwi częściej odwiedza ich krocze;)

🟧  OBNIŻONA WYDAJNOŚĆ KORY
Jak pisze Sapolski: na progu dojrzewania wydajność kory czołowej jest obniżona, bo:
🔹 Nie skończyła się jeszcze eliminacja nadmiarowych synaps i komunikacja jest spowolniona
🔹 Nieskoordynowane ze sobą podobszary mózgu nie mogą się dogadać.
🔹 Ciało prążkowane próbuje pomagać jako rezerwowy zawodnik za korę czołową. Jednak taki wchodzący na boisko ma swoje ograniczenia. Działa często ze słabym efektem bo zadanie go przerasta.

🔹 Kora czołowa marynuje się w falach hormonów z gruczołów płciowych.

🟧  NASTOLATKI MAJĄ PRAWO NIE OGARNIAĆ SIEBIE

Nic dziwnego, że nastolatki zachowują się jak nastolatki. Mają prawo nie ogarniać siebie i nie rozumieć siebie. Mają prawo nie rozumieć swoich przemian i swojego rówieśniczego otoczenia. Ono też przechodzi przemiany i siebie najczęściej również nie ogarnia.

🟧 DORASTANIE TO PĘD DO RYZYKA I NOWINEK

To wszystko wspiera prześrubowany dopaminergiczny układ nagrody. W starciu z takim systemem niedojrzała nastoletnia kora czołowa nie ma najmniejszych szans. Przy całej tej wariackiej, nieokiełznanej aktywności neuronów dopaminoenergicznych, zdolności rozumowania nastolatków w wielu obszarach oceny ryzyka w niczym nie ustępują dorosłym. Ale logika i rozum często idą w kąt, a nastolatki zachowują się tak jak na nastolatki przystało. Badania Lawrece’a Steinberga (Uniwersytet Temple) Nastolatki są w szczególności gotowe, by bez namysłu podejmować ryzyko z powodu … towarzystwa innych nastolatków

🟧  TOWARZYSTWO RÓWIEŚNIKÓW I GORĄCZKOWA POTRZEBA PRZYNALEŻNOŚCI DO GRUPY

Podatność nastolatków na presję rówieśników, szczególnie tą, na której jej zależy, jest legendarna. Obecność rówieśników zachęcających do ostrzejszej jazdy, która na dorosłych nie robiła żadnego wrażenia, u nastolatków zwiększała się 3 krotnie. Obserwuje się szczególnie dużą podatność na nacisk ze strony grupy i „zarażenia afektywne”, czyli udzielanie się im cudzych uczuć.

🟧  CO SĄDZISZ NA WŁASNY TEMAT?
Podążając za Sapolskim:
Pytanie do nastolatka: „Co sądzisz na własny temat?”
Odpowiedź: „To samo, co sądzą o mnie inni”

W okresie dorastanie korze przedczołowej brakuje siły przebicia, która pozwoliłaby przekonać mózg, że to coś nie ma żadnego znaczenia. Odrzucenie dla nastolatków jest bardziej bolesne, przez co ich potrzeba dopasowania się do grupy jest silniejsza.

🟧  ZAPRASZAM NA WARSZTAT
Zapraszam na warsztat z mnóstwem ćwiczeń, wartościową wiedzą i odkrywaniem tego kim już nie jesteś:
🔥 MOC WEWNĘTRZNEGO NASTOLATKA 
 
Podzielę się moją wiedzą i doświadczeniem. Skorzystamy z mocy wyzwalającego oddechu.
Odzyskaj ten kawałek siebie i połącz się ze swoją mocą nastolatka.
🔴  Zapraszam => Dołącz:

➡️  MOC WEWNĘTRZNEGO NASTOLATKA

Dobrego dnia
Grzegorz

……………………………………..

Grzegorz Pawłowski – Oddech w Związkach. Oddychaj Świadomie, Kochaj Pełniej

……………………………………..
☀️ Zapraszam na warsztaty: NADCHODZĄCE WYDARZENIA
☀️ Zapraszam na NAGRANE WARSZTATY
☀️ Zapraszam na przygodę życia w CUUD Szkole Integrowania Oddechem => CUUD SZKOŁA
☀️ Zapraszam na sesje indywidualne z rekomendowanymi Praktykami CUUD Integrowania Oddechem => LUDZIE
Prezent dla Ciebie: POBIERZ wartościowy materiał i ciesz się PEŁNIĄ ŻYCIA!
Prezent: POBIERZ fragment książki „ODDECH – Oddychaj Świadomie, Żyj Pełniej”
Prezent: POBIERZ fragment książki „ODDECH W ZWIĄZKACH”
Prezent: POBIERZ fragment książki „LIFE COACHING W NURCIE SERCA”