JAK RADZIĆ SOBIE Z LĘKIEM
ZMIENIAJĄC GO W SPOKÓJ I MOC
Od ponad 27 lat z ciekawością zgłębiam naturę lęku. Poniżej opisuję wnioski z doświadczeń moich jak i osób od których czerpałem inspiracje. Podaję też zestaw kroków do skutecznego radzenia sobie z lękiem. Znajdziesz tu wiedzę i narzędzie, jak go rozpuszczać, by dzięki niemu osiągać to, co dla Ciebie ważne.
W ARTYKULE:
ZROZUM NATURĘ LĘKU
LĘK JEST W PORZĄDKU
LĘK CZUJEMY CZĘŚCIEJ NIŻ NAM SIĘ WYDAJE
NAJSILNIEJSZE LĘKI, LĘK PRZED PORAŻKĄ I PRZED WŁASNĄ MOCĄ
SIĘGANIE PO MARZENIA I LĘK
JAK TRANSFORMOWAĆ LĘK => KROKI
ZROZUM NATURĘ LĘKU
Lęk w naszym życiu spełnia istotną funkcję i jest bardzo ważną emocją. Reakcję lękową wykształcaliśmy na drodze ewolucji, ponieważ zapewniała nam ona wiele korzyści. Lęk ostrzega i daje wskazówki. Uruchamia reakcję do mobilizacji, do ucieczki lub walki, do wrzucenia do krwiobiegu adrenaliny i kortyzolu. Bez lęku nie zaistnielibyśmy jako ludzie. Dawno zostalibyśmy pożarci na wcześniejszym etapie ewolucji.
LĘK JEST W PORZĄDKU
U samych podstaw, lęk nie jest problemem samym w sobie. On przede wszystkim się o nas troszczy. Ważne jest, by uznać, że w zdrowym organizmie i psychice lęk zawsze był i będzie. Ludzie, którzy odcinają się od czucia lęku mają większe problemy w radzeniu sobie z wyzwaniami, czerpią mniejszą satysfakcję z życia i robią sobie tym krzywdę.
LĘK CZUJEMY CZĘŚCIEJ NIŻ NAM SIĘ WYDAJE
Wielu ludzi doskonale ukrywa lęk przed samym sobą. Ponadto lęk stoi za niemalże każdym niewygodnym, niechcianym uczuciem lub emocją. Ukrywa się nawet pod tak niepozornymi wrażeniami jak poczucie nudy, frustracja czy irytacja.
NAJSILNIEJSZE LĘKI
Warto zdać sobie sprawę, że z lęków, z którymi mamy do czynienia najsilniejsze są: lęk przed odrzuceniem, ośmieszeniem, poniżeniem i byciem pozostawionym. Pod tym wszystkim w głębi stoi lęk przed śmiercią. W niektórych sytuacjach doświadczamy kumulacji tych leków. Na przykład prawie wszystkie aktywują się, kiedy musimy pierwszy raz stanąć na scenie przed dużą grupą ludzi.
LĘK PRZED WŁASNĄ MOCĄ
Inną grupą lęków, które sabotują nasze działania jest lęk przed porażką. Ale nie porażki tak naprawdę się boimy. Obserwacje pokazują, że dużo bardziej boimy się sukcesu.. A w tym gnieździ się zamrożony lęk przed własną mocą. Boimy się tego, że jak będziemy czuć się sprawczy i w mocy. Wtedy będziemy musieli coś z tą energią zrobić i nasze życie nie będzie wyglądać już tak samo. A to prowadzi do życiowej zmiany, której się też boimy. Między innymi dlatego wielu ludzi na nieświadomym poziomie odcina się od swojej mocy i sprawczości.
SIĘGANIE PO MARZENIA I LĘK
Bardzo często nieuświadomiony lęk stanowi blokadę dla sięgania po własne marzenia. On powstrzymuje nas przed realizacją marzeń. Często, na wszelki wypadek, nawet nie pozwalamy sobie o nich myśleć, uświadamiać sobie, czego tak naprawdę pragniemy.
A => B
Symbolicznie:
jesteśmy teraz w życiowym miejscu A chcemy być w miejscu B
Na drodze z A => B, czyli do szczęścia i spełnienia stoi ukryty, zamrożony lęk.
A => LĘK => B
Bardzo często nie mamy z nim kontaktu i dlatego nie wiemy, że on jest.
A im bardziej o nim nie wiemy, tym większa jest jego siła.
NIE OPŁACA SIĘ UCIEKAC PRZED LĘKIEM
Tak czy inaczej, warto go transformować i nie uciekać przed nim. Rozpuszczanie lęku przynosi mnóstwo korzyści. W wyniku większości spotkań z lękiem uwalniana jest energia witalna. Jest ona paliwem do działania, przynosi rozluźnienie i spokój, a zarazem nas ożywia.
JAK TRANSFORMOWAĆ LĘK I WYPEŁNIĆ SIĘ WŁASNĄ MOCĄ wyjaśniam w kolejnych krokach:
- UZNAJ, ŻE CZUJESZ RÓŻNE UCZUCIA I ŻE CZASAMI CZUJESZ LĘK. I TO JEST OK.
To co zwykle odczuwamy jako obecny lęk to regres do przeszłości. Sytuacja, w której dziś bierzemy udział, przywołuje coś, z czym kiedyś już się zetknęliśmy, co widzieliśmy, słyszeliśmy i czuliśmy. Nie przeżyliśmy wtedy w pełni tego doświadczenia, zdecydowaliśmy się je stłumić, zatrzymać w sobie, przestać czuć.
Dziś różne sytuacje życiowe uruchamiają pozamrażane kiedyś w ciele emocje, które cały czas nosimy pod skórą, w tym również lęk. Dzisiejsze zdarzenie zabiera nas do nie przeżytego wcześniej doświadczenia, które zamrożone kiedyś dziś mieszka w nieświadomej części psychiki i w ciele. Wybija nas to z „tu i teraz” i przenosi do przeszłości.
Nie będąc w pełni w „teraz”, często pozostajemy w mentalności i reakcjach zranionego dziecka. Doświadczamy regresu do małego siebie. Stajemy się na chwilę dzieckiem, które czuje się bezradne.
Uznaj to, że tak czasami się dzieje i że tak czasami się czujesz. To jest ok.
Kiedy wydarza się sytuacja lub pojawia się wspomnienie, myśli, które wyzwalają w nas tą przeszłość, pojawia się aktywacja, pobudzenie, adrenalina, różne emocje, napięcie w ciele, może pot, spłycenie albo wstrzymanie oddechu. Jesteśmy pobudzeni i reagujemy. Doświadczamy lęku. To wcale nie jest złe. Pokazuje, że nasz system obronny jest sprawny i działa, ostrzegając nas. To jest doskonały moment, by w ten sposób wrócić do chwili obecnej.
- ZACZNIJ ŚWIADOMIE GO CZUĆ W CHWILI OBECNEJ
Wybieraj, by czuć lęk, skoro on już i tak w tobie jest. W ten sposób powoli zmniejsza on swoją kontrolę nad twoimi reakcjami i często się rozpuszcza. Zacznij mieć z nim dobry kontakt. Dobra relacja ze swoim lękiem to podstawa efektywności życiowej i dobrego życia. Bardzo dużo ludzi ucieka od lęku, tłumi go i to jest rzeczywisty problem. Ludzie, którzy umieją naturalnie przepuszczać poprzez siebie lęk wyglądają i czują się młodziej niż ich rówieśnicy, którzy uciekają od niego poprzez tłumienie go.
Tłumienie lęku nie jest naturalne i jest niezdrowe. Zwierzęta przepuszczają przez siebie lęk, wytrząsają go. Ludzie najczęściej zamrażają go w ciele, w związku z czym robi się ono sztywniejsze. Sztywniejemy bardziej poprzez zamrożony lęk niż z powodu wieku.
Zacznij mieć dobrą relację z lękiem. Pomocne w tym są: wiedza, rozumienie, nastawienie na wychodzenia lękowi naprzeciw, oddech i proste narzędzia do stosowania na co dzień.
- NAUCZ SIĘ ODDYCHAĆ LĘKIEM
Odczuwanie lęku opiera się na oddychaniu nim.
Kiedy nie chcemy go czuć, wstrzymujemy oddech, spłycamy go.
Naucz się oddychać uczuciami – świadomy oddech wyzwala i rozpuszcza wszystko to, co nam ciąży, przeszkadza.
Dlaczego oddech jest tak kluczowy? Bo spłycamy go lub wstrzymujemy, by nie czuć. To odcina pełny dostęp do twórczej części mózgu, jednocześnie paraliżuje, obezwładnia, odbiera siły. Większość lęków, dopóki ich nie spotkamy, kontroluje nas. Dopóki od nich uciekamy i nie chcemy mieć z nimi nic wspólnego, znacznie nas ograniczają i paraliżują.
Kiedy zaczynamy je oswajać za pomocą oddechu, większość pryska jak bańka mydlana, pomimo że przy pierwszym kontakcie sprawiały wrażenie „potężnego czołgu”, z którym my, pozornie bezbronni, mamy się zmierzyć.
A więc jak to zrobić?
Narzędzie: ODDECH SŁUCHAJĄCY – ODDYCHANIE UCZUCIAMI:
Dokładnie teraz kiedy czytasz te słowa, uświadom sobie co teraz czujesz. Może doświadczasz jakiejś emocji? Nie musi to być nic konkretnego ani wyrazistego… Uświadom sobie teraz, w jakim jesteś nastroju uczuciowym, klimacie emocjonalnym, uczuciu.
Zacznij delikatnie tym oddychać. Wdychaj to co czujesz. …. kilka oddechów … zamknij oczy na kilka oddechów … Bądź w tym wszystkim bardzo cielesna/y, fizyczna/y. Czuj uczucia poprzez ciało. Każda twoja emocja wyraża się poprzez odczucie cielesne.
Kontynuuj oddychanie … Nic nie wymuszaj tylko z ciekawością wdychaj klimat, w którym jesteś. Zwróć uwagę na wydech. On mówi, czy jest w tobie zgoda na to co czujesz, czy opierasz się temu co czujesz. Bardzo często opieramy się uczuciom, co potwierdza kontrolowany, tłumiony wydech.
- Brak chęci uznania tego co czujemy również przejawia się w płytkim wdechu.
Kiedy będziesz świadomie wdychać to, co przyjemne jak i to, czego nie chcesz czuć – zauważysz, że kolejne wdechy zaczynają być coraz głębsze. Bez wymuszania czegokolwiek
- Jeżeli masz poczucie, że nic nie czujesz, zacznij wdychać to nieczucie.
Jaki ma smak nieczucie? Lubisz to nieczucie? Jeżeli tak, to oddychaj tym lubieniem, przyjemnością lubienia … jeżeli nie lubisz teraz tego co czujesz, to z ciekawością zacznij wdychać to nielubienie …
- Kiedy czujesz trudny do nazwania jakiś rodzaj nijakości zacznij delikatnie wdychać tę nijakość.
Bądź w tym wszystkim czuły dla siebie.
- Kiedy czujesz lęk, strach, niepokój oddychaj tym w podobny sposób
…………………………………
Grzegorz Pawłowski – Oddech w Związkach. Oddychaj Świadomie, Kochaj Pełniej