Czy Bliskość Cię Pożre? Cz. 1


Czy Bliskość Cię Pożre?
CIAŁO BOLESNE W RELACJI

część I

🔷  ON/A MA PROBLEM Z BLISKOŚCIĄ

ON/A UCIEKA I ODDALA SIĘ EMOCJONALNIE.
ON/A
NIE CHCE DZIELIĆ SIĘ TYM, CO CZUJE, ZAMYKA SIĘ W SOBIE I ŻYJE ZA ŚCIANĄ ZE SZKŁA.

„Nasze problemy, kłótnie i niezrozumienie w związku wynikają z tego, że on/a się boi bliskości”. Takie zdanie słyszę bardzo często w moim gabinecie i na sesjach online. Lęk przed bliskością, który pociąga za sobą trudności w zaangażowaniu w relację to temat, który w wielu związkach nie jest nazwany po imieniu.

Historia naszych wyborów relacyjnych nie jest nieodgadnioną tajemnicą ani serią przypadków. Jeśli wchodzisz w relację z kolejną niewłaściwą osobą, to nie tylko dlatego, że masz wielkie serce i łatwo się zakochujesz.

To nie wyjątkowo niekorzystny układ planet w chwili Twoich narodzin sprawia, że Twoje relacje kończą się po pół roku. Nie jest to też nieszczęśliwy przypadek, że kolejni Twoi partnerzy mają poważny problem z zaangażowaniem się w relacje. Sposób, w jaki jesteśmy wychowywani lekceważy uczucia, nie mniej nie jest to powód, dla którego angażujesz się w relacje głównie z osobami, które na różnych poziomach są niedostępne emocjonalnie.

Kolejna relacja na odległość? Okazało się, po czasie, że on/a jest w innym związku/ma kochankę/a? Znowu twój partner jest uzależniony? Nie chce dzielić się tym co czuje i zamyka się w sobie. A może mix tego typu przypadków przez lata? To nie dlatego, że „na rynku” jest brak osób, z którymi można zbudować satysfakcjonującą relację.

🔷  CZY TYLKO ON/A MA PROBLEM Z BLISKOŚCIĄ?

To jest ten, często trudny moment, kiedy musimy spojrzeć w swoją stronę. Powody, dla których relacje się nie udają nie tkwią tylko w naszych parnter(k)ach, ale na szczęście znacznie bliżej – również w nas.

Dobra wiadomość jest taka, że to na siebie samych mamy wpływ. To jest nasz obszar sprawczości.

Co więcej, temat unikania większej  bliskości dotyczy chyba każdego z nas. Nie znam osoby, która nie ma limitu na nią. Nie chodzi o to, aby teraz się obwiniać, a raczej uczynić nieświadome dynamiki świadomymi tak, aby nie kierowały naszym życiem.

🔷  WZORCE ŻYCIOWE

Sporo o tym pisałem w cyklu artykułów dot. Przekonań, do którego odsyłam po więcej wiedzy. -> ARTYKUŁ PRZEKONANIA

W tym miejscu możesz sobie zadać takie pytania:

– W co ja w głębie wierzę, że jestem w takiej relacji?

– Co jest w niej podobnego do moich poprzednich relacji?  Co się w nich powtarza? Jakie jakości ? Jakie sytuacje? Jakie schematy? Jakiego podobnego bólu doświadczam?

Rozważ opcję, że być może przyciągasz specyficzne osoby i tworzysz właśnie takie relacje.

Mamy dar przyciągania szczególnych ludzi i sytuacji i związane jest to z naszymi wzorcami życiowymi, które w sobie nosimy.

– Na bazie tego, co przyciągasz, co Ci to może mówić o Twoich przekonaniach?

– O zawartości Twojej podświadomości?

Dobre dookreślenie problemu i uczciwość ze sobą są pierwszym krokiem do uzdrowienia, wyjścia ze schematu.

– Wobec tego skoro przyciągam takich ludzi to jak ja mogę unikać bliskości?

– Co w tym temacie chce pokazać mi życie?

🔷  ENERGIA BLISKOŚCI

Wszyscy pragniemy bliskości. Jest to esencja naszego życia i nawet gdy temu zaprzeczamy, to przewrotnymi sposobami i tak chcemy jej doświadczać. Dążymy do niej w taki czy inny sposób i dajemy jej sobie tyle, na ile jesteśmy gotowi.

  • Ale co to jest ta bliskość?
  • Czym dla Ciebie jest bliskość?
🔷  CO TO JEST BLISKOŚĆ

Bliskość nie jest jasno zdefiniowana. Ja ją rozumiem tak: bliskość to jedna z najintymniejszych form doświadczania miłości. Jest wtedy, kiedy otwierasz się, odsłaniasz swoje miękkie miejsca, pomimo że możesz zostać zraniona/y i odrzucony/a w celu nawiązania realnego kontaktu z drugą osobą.  Bliskość to podejmowanie ryzyka zdejmowania psychologicznej zbroi i opuszczania tarczy, którą mamy dla innych. Bliskość wymaga też zaangażowania i obecności w danej relacji.

Z bliskością blisko jest intymność. Intymność po angielsku to INTIMACY. Bardzo prawdopodobne, że powstała ze złożenia słów INTO ME SEE – co znaczy spójrz we mnie. Więc intymność i bliskość to odwaga pokazania siebie takim, jakim się jest, z nadzieję na to, że zostaniemy przyjęci.  I oczywiście z tym bywa różnie…

Na poziomie bardziej operacyjnym mamy różne warstwy bliskości: emocjonalną, fizyczną, dotyku, seksualną. Przez bliskość wpuszczamy niejako drugą osobę do środka siebie.

  • Jak wpuszczasz do swojego wnętrza inne osoby?
  • Jak do swojego wnętrza wpuszczasz siebie?

Mówimy o bliskości z drugim człowiekiem, ale bazą do tego jest bliskość z samą/ym sobą. Jak intymnie jesteś sam/a ze sobą? W jakim stopniu jesteś w prawdzie ze sobą tego, co czujesz, w czym jesteś? Na ile jesteś otwarty/a by przyjmować i doświadczać siebie całą/całego takim jaką/jakim jesteś?

Sporo ludzi ucieka od samych siebie nie chcąc czuć tego, co czują, odrzuca różne kawałki siebie. Pytanie, czy ludzie mogą być blisko z kimś skoro na pewnym poziomie odrzucają siebie samych.

  • Jaką ilość bliskości jesteś w stanie Ty przyjmować?
  • Jak myślisz, dlaczego właśnie taką?

🔷
 CIEŃ BLISKOŚCI

Ważne jest, by zdawać sobie sprawę, że wszyscy doświadczyliśmy sporo zranień w tej przestrzeni. Nasza otwartość na drugą osobę została według nas wykorzystana kiedyś przeciwko nam. Dlatego na pewnym poziomie dążymy do bliskości na różne sposoby. Możemy dochodzić do pewnej granicy i odruchowo się wycofywać. Dzieje się tak dlatego, że w przeszłości według naszego umysłu, w podobnych okolicznościach doświadczyliśmy zranienia. Najczęściej nie raz, a wiele razy w okresie wczesnego dzieciństwa.

Teraz oczywiście już nie jesteśmy dziećmi, ale wystarczą trzy czynniki, które są podobne do tego, co doświadczaliśmy w przeszłości, aby umysł wskakiwał w stan regresywny. Przestajemy wtedy być zasobnymi dorosłymi. Świadomie lub nie stajemy się małymi dziećmi i ze świadomości dziecka reagujemy na intymność. Bliskość w tym wypadku wydaje się nam zagrażająca. Często nie rozumiemy swojej reakcji przy okazji większej otwartości, zbliżeniu emocjonalnym, fizycznym czy seksualnym.

Czasami nasz ciało może się kulić pod wpływem obiektywnie przyjemnego i przyjaznego dotyku. Możemy nie rozumieć naszej fizycznej reakcji. Czasami może to być wstrzymywanie oddechu pod wpływem otwartości emocjonalnej, z której nie wiedząc, dlaczego my albo druga osoba zaczyna się wycofywać.

To, że pragniemy bliskości to jedno. To, że bardzo się jej boimy – to drugie. Bo właśnie w bliskości doświadczyliśmy największego odrzucenia. Nasze ciało i nasza podświadomość wszystko pamięta i chce nas chronić przed podobnymi odczuciami.

Dwie nieuświadamiane motywacje ludzi to unikanie bólu i dążenie do przyjemności. Unikanie bólu jest silniejsze, bardziej dla nas bazowe, dlatego wolimy rezygnować z bliskości. Jeżeli go nie spotykamy i nie rozpuszczamy w sobie wpływa to na nasze całe życie. Wtedy też coraz bardziej stajemy się odporni na bliskość.

Także, aby bliskość nie budziła podobnych uczuć z naszej przeszłości, unikamy jej. Na zewnątrz staramy się o to, by być w wymarzonym związku, a jednocześnie na nieświadomym poziomie „odpychamy” potencjalnych partnerów. Czujemy się usprawiedliwieni, że chcieliśmy, staraliśmy się, ale „Coś z tym kobietami jest nie tak”, „Coś z tymi facetami jest nie tak”.

🔷  CZYM SIĘ PRZYCIĄGAMY W ZWIĄZKU

Przyciągamy się podobieństwami. Pomimo że niektórzy z nas lubią skupiać się na tym, co nas różni i tak przyciągamy się podobieństwami. Zanim temu zaprzeczysz – zastanów się jak daleko ci jest do ludzi całkiem innych od ciebie? Nie stworzył(a)byś żadnego związku, gdyby nie przyciągało Cię to, że możesz przejrzeć się w partnerze/partnerce.

Jednocześnie wielu terapeutów uważa, że przyciągamy się przede wszystkim brakami.

Przyjrzymy się temu w drugiej części tego artykułu już za kilka dni.

Grzegorz

…………………………………….

Więcej:
Grzegorz Pawłowski – Oddech. Oddychaj Świadomie, Żyj Pełniej
Grzegorz Pawłowski – Oddech w Związkach. Oddychaj Świadomie, Kochaj Pełniej

……………………………………..
 
🟧 Zapraszam na warsztaty: NADCHODZĄCE WYDARZENIA
 
🟧 Zapraszam na NAGRANE WARSZTATY
 
🟧 Zapraszam na przygodę życia w CUUD Szkole Integrowania OddechemCUUD SZKOŁA
 
Prezent dla Ciebie: POBIERZ wartościowy materiał i ciesz się PEŁNIĄ ŻYCIA!
Prezent: POBIERZ fragment książki „ODDECH – Oddychaj Świadomie, Żyj Pełniej”
Prezent: POBIERZ fragment książki „ODDECH W ZWIĄZKACH”
Prezent: POBIERZ fragment książki „LIFE COACHING W NURCIE SERCA”