BÓL I MOC WEWNĘTRZNEJ NASTOLATKI I NASTOLATKA

BÓL I MOC
WEWNĘTRZNEJ NASTOLATKI

Wewnętrzny Nastolatek to prawdopodobnie
najbardziej osamotniona część naszej psychiki.

Grzegorz Pawłowski

🟧  JEDEN Z NAJTRUDNIEJSZYCH OKRESÓW W NASZYM ŻYCIU

Wewnętrzna nastolatka/ek to ważna część naszej psychiki, która zwykle zepchnięta jest w cień innych, „ważniejszych” spraw … i najczęściej nie mamy dla niej czasu. W czasie, kiedy dojrzewaliśmy w tym okresie, zwykle byliśmy w tym samotni i zagubieni. Zmieniało się nasze ciało, nasz mózg mocno się redukował i przebudowywał. Jak o wewnętrznym dziecku obecnie już sporo się mówi, napisano na ten temat sporo książek, to o wewnętrznym nastolatku wciąż jest dziwna cisza…

🟧  CO TO JEST PRZESTRZEŃ NASTOLATKA?
Jest to faza rozwojowa każdego z nas i część naszej psychiki, która koresponduje z okresem nastoletniości, który przeżyliśmy. Równocześnie z powodu adoptowania się do okoliczności nie przeżyliśmy jej do końca. Zwykle jest to mocno zaniedbana część naszej psyche.

Wg najnowszych badań, od strony neurologicznej, o nastolatku należy myśleć w kategoriach przynajmniej do lat 30. A w zasadzie znacznie dłużej. Jest w nas na zawsze.

🟧  NASTOLATKA/EK POTRZEBUJE WYRUSZYĆ W SWOJĄ PODRÓŻ
Dziecku jest dobrze w „ciepełku”, przy rodzicach. Nastolatek potrzebuje wyruszyć w swoją własną życiową podróż. Każdy, przynajmniej częściowo, odbywa tą podróż samotnie.
 
🟧  NASTOLATKA/EK TO MŁODSZY ASPEKT WEWNĘTRZNEGO DZIECKA
Budujemy na tym co otrzymaliśmy i wynieśliśmy z wcześniejszego dzieciństwa. Jak wewnętrzne dziecko bardziej związane jest z matką, tak nastolatek bardziej z energią ojca. Niezależnie od tego czy dany rodzić był przy nas obecny czy nie, budujemy w odniesieniu do niego.
 
🟧  NASTOLATKA TO BARDZO OSAMOTNIONY KAWAŁEK CIEBIE

W nastoletniości działo się mnóstwo ważnych transformacji: przemiana psychiki, ciała, głosu, zmiany hormonalne, redukowanie około 90% obszarów mózgu. Bardzo mało rozumieliśmy z tego, co się z nami dzieje. Otoczenie zwykle nas mało wspierało, często szydziło i bywało okrutne. My sami bywaliśmy ostrzy dla siebie w tym czasie. W znacznej mierze odrzucaliśmy siebie. Utwardziliśmy siebie i poszliśmy w pewien rodzaj rezygnacji lub buntu rozczarowując się „autorytetami”, które nas otaczały. W dorosłych ciałach często kontynuujemy to psychologiczne opieranie się życiu.

🔷 ĆWICZENIE: CO CIĘ PASJONOWAŁO W TYM OKRESIE?
🔸 Twoje pasje, fascynacje?
🔸 Twoja ulubiona literatura, muzyka?
🔸 W czym być może się chowałaś/eś, zaszywałaś/eś?
🔸 Z kim się przyjaźniłeś/aś?
🔸 W jakich grupach byłaś? W czym uczestniczyłeś?
🔸 Co jeszcze wybierałaś/eś z tego, z czego mogłaś/eś wybierać?
🔸 Co Cię ominęło?

🔷
ĆWICZENIE: CO DZIŚ ZROBIŁ(A)BYŚ INACZEJ?
🔸 Co dziś zrobił(a)byś inaczej?
🔸 Z kim przyjaźnił(a)byś się?
🔸 W jaki sposób był(a)byś dziś inna/y?
 
🟧  PO CO SIĘ TYM ZAJMOWAĆ? ZA CO TO ODPOWIADA?
Byśmy mogli być w pełni mocy i być w pełni szczęśliwi, potrzebne jest uznać tę część siebie i dać jest uwagę. W zranionym nastolatku jest sporo buntu, krytyki, nieakceptacji ciała, kompleksów, wewnętrznych konfliktów. Może czuć się samotnie, błądzić w wewnętrznej mgle, mieć w sobie głód miłości i jednocześnie niezgodę na nią.
Spełniony nastolatek wnosi do życia pasję odkrywania, przebojowość i spokojne podejmowanie wyzwań. Również dzięki niemu jesteśmy zdrowo krytyczni, kolorowi emocjonalnie, eksplorujący zmysłowość i seksualność. Warto cieszyć się odwagą, ciekawością siebie, świata i ludzi, jak i wrażliwością, pasją, delikatnością błyskiem w oczach i spokojem wewnętrznym.
Warto zintegrować aspekt nastolatka w sobie wykorzystując do tego dedykowane narzędzia i moc oddechu. Integrujący oddech najkrótsza drogą łączy nas z esencją siebie i uzdrawia emocjonalne zamrożenia i zablokowania.
 
🟧  ZAPRASZAM NA WARSZTAT
z mnóstwem ćwiczeń, wartościową wiedzą i odkrywaniem tego kim już nie jesteś:
 
🟧  ŚWIATŁO NASTOLATKA – jak się przejawia?
Gdybyśmy ten okres przeszli w pełni harmonijnie to dominowałyby w nas takie jakości:
świadomość i zgoda, że się zmieniam, zgoda na dojrzewanie, nowe definiowanie świata, świadome eksplorowanie granic, ciekawość podróżnika, „dużo energii”, eksperymentowanie, eksplorowanie relacji ja w grupie, spontaniczność, podważanie i wybieranie nowych autorytetów, szukanie swojej tożsamości, swojego miejsca, nowe definiowanie siebie, przymierzanie różnych masek, zdrowo krytyczny, pasja, namiętność, kolorowo emocjonalnie, intensywnie przeżywa, marzycielstwo, wizjonerstwo, szalejące hormony, odnajdywanie swojej tożsamości seksualnej, eksplorowanie seksualności, swojej płci i płci przeciwnej, duża wrażliwość, odcinanie pępowiny – inicjacje w dorosłość, zdrowe ryzyko, chaos, poszukiwania duchowe, poszukiwania sensu, eksplorowanie zmysłowości, pierwsze razy miłosne i seksualne, pierwsze „oficjalne” miłości, zdrowa rywalizacja.
Oczywiście nikt nie przeszedł tego okresu bez lęku i oporu. Z dużym prawdopodobieństwem u Ciebie tak jak i u mnie było tego sporo. Na tym osadził się nasz cień
 
🟧  CIEŃ NASTOLATKA – jak może się przejawiać?
Coś ze mną jest nie tak, ostra krytyka świata, walka, bunt, rywalizacja, stłamszenia seksualne, seksualizacja „wszystkiego”, mocna krytyka i nieakceptacja swojego ciała, czasami nienawiść do ciała, kaleczenie siebie, krzywdzenie siebie i innych, myśli samobójcze, kompleksy, przewrażliwienie na swoim punkcie, szpan, arogancja, agresja, nałogi, lęk przed dorosłością i chęć przyspieszonego bycia dorosłym, rozdarcie, paraliż przed nowym, bunt na autorytety i walka, samotność, błądzenie, mgła, głód miłości i bunt na miłość, dramatyczne przeżywanie wpisanych w życie rozczarowań, trzymanie się przeszłości, niezdrowe rywalizowanie, wstyd, poczucie winy, życie w alternatywnym świecie wyobraźni, obsesje zauroczeniowe, nadmierny lęk przed ryzykiem lub ryzykanctwo poza granice rozsądku, czasami ocieranie się o śmierć.
 
🟧  ŚWIADOMOŚĆ NASTOLATKA MA PRAWO NIE OGARNIAĆ SIEBIE
od środka, swoich przemian i swojego rówieśniczego otoczenia. Rówieśnicy też przechodzą przemiany i najczęściej siebie też nie ogarniają. Jak obrazowo opisuje to Robert Sapolsky: mózg nastolatka to jeden wielki plac budowy. Jedne połączenia przestały działać inne jeszcze nie zaczęły. Niektóre części mózgu przejmują na ten czas nie swoją rolę, bo muszą, pomimo, że nie mają do tego wystarczającej kompetencji. Badania też pokazują, że starsi nastolatkowie doświadczają emocji bardziej intensywnie niż dzieci czy dorośli.
 
🟧  DRUGA PŁEĆ
W związku z tym co napisałem powyżej, bardzo ważne przy pracy warsztatowej z ludźmi było dla mnie szczególne odkrycie. Bardzo dużo kobiet okres nastoletniości przechodzi w tożsamości chłopaka. Ich wewnętrzna nastolatka jest chłopakiem.
 
🔷 ĆWICZENIE: JAK JEST U CIEBIE? ZAMKNIJ OCZY I SPONTANICZNIE ZOBACZ JĄ/JEGO
🔸 Jaką płcią przeszłaś/edłeś okres nastoletniości?
🔸 Przed czym musiałaś/eś się najbardziej chronić?
🔸 Co było największym zagrożeniem?
🔸 Co wtedy do siebie mówiłeś/aś?
🔸 Czy z okresu nastoletniego czujesz się bardziej dziewczyną, czy chłopakiem?
🔸 Kim jest mój wewnętrzny nastolatek/nastolatka? Jaka/i jest?

🟧 OGROMNY STRES I PRESJA

Z powodu ogromnego stresu, presji wewnętrznej i zewnętrznej, chociaż nikomu nie jest łatwo, to wygląda na to, że chłopakom jest łatwiej. Łatwiej jest przejść ten czas psychologicznie jako chłopak, opuszczając poniekąd swoją żeńską stronę. Więcej o tym na warsztacie.

🟧   ZAOPIEKUJ SIĘ SOBĄ Z TEGO OKRESU I WŁĄCZ W TO SWÓJ ODDECH
Jak?
Zapraszam na warsztat z mnóstwem ćwiczeń, wartościową wiedzą i odkrywaniem tego kim już nie jesteś: 

MOC WEWNĘTRZNEGO NASTOLATKA

➡️  wydarzenie na FB

Podzielę się moją wiedzą i doświadczeniem. Odzyskaj ten kawałek siebie i połącz się ze swoją mocą odzyskanego nastolatka

🔥 MOC WEWNĘTRZNEGO NASTOLATKA

na którym poprowadzę Cię głębiej przez te przestrzenie. Poznasz narzędzia, mapy i rozwiniesz umiejętności, by doświadczać więcej wewnętrznej mocy i spokoju.

🔴  Zapraszam => Dołącz:

➡️  MOC WEWNĘTRZNEGO NASTOLATKA

Dobrego dnia
Grzegorz

……………………………………..

Grzegorz Pawłowski – Oddech w Związkach. Oddychaj Świadomie, Kochaj Pełniej

……………………………………..
☀️ Zapraszam na warsztaty: NADCHODZĄCE WYDARZENIA
☀️ Zapraszam na NAGRANE WARSZTATY
☀️ Zapraszam na przygodę życia w CUUD Szkole Integrowania Oddechem => CUUD SZKOŁA
☀️ Zapraszam na sesje indywidualne z rekomendowanymi Praktykami CUUD Integrowania Oddechem => LUDZIE
Prezent dla Ciebie: POBIERZ wartościowy materiał i ciesz się PEŁNIĄ ŻYCIA!
Prezent: POBIERZ fragment książki „ODDECH – Oddychaj Świadomie, Żyj Pełniej”
Prezent: POBIERZ fragment książki „ODDECH W ZWIĄZKACH”
Prezent: POBIERZ fragment książki „LIFE COACHING W NURCIE SERCA”