5 OBJAWÓW, ŻE W ŻYCIU BRAKUJE CI ODDECHU
Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jaką rolę odgrywa w Twoim życiu oddech?
W PONIŻSZYM TEKŚCIE:
- wyjaśniam wszechstronność i wagę oddechu,
- przedstawię 5 objawów, na które warto zwrócić uwagę, bo są oznakami, że nasz oddech wymaga więcej uwagi.
Oddychanie odbywa się w organizmie w sposób automatyczny. Jest procesem tak naturalnym i zespolonym z ludzkim ciałem, że bardzo rzadko zauważamy, że w ogóle się dzieje. Zwykle jedynie problemy z zaczerpnięciem wdechu, chwilowy atak duszności albo choroba płuc skłaniają nas do przyjrzenia się oddechowi i docenienia go.
Zapewne wiesz dobrze, że dzięki wymianie gazowej ciało wytwarza energię i utrzymuje homeostazę chemiczną, pozwalającą na prawidłowe funkcjonowanie komórek, tkanek i narządów wewnętrznych.
Jasnym jest, ze oddech pozwala nam żyć. Ale co powiesz na to, że jakość Twojego oddechu ma realny wpływ na samopoczucie psychiczne, na wydajność Twojej pracy, a nawet na relację z innymi ludźmi? Ciekawe co pomyślisz, kiedy powiem Ci, że oddech mówi do Ciebie? Tak, cały czas szepcze o poziomie radości i spełnienia, jakich w danej chwili doświadczasz. Mówi też o naszych lękach i blokadach cielesnych oraz o tym jak można je rozpuszczać.
Oddech nieustannie zmienia się pod wpływem myśli, emocji oraz reakcji na sytuacje, jakich doświadczamy. Przyspiesza podczas wysiłku, wydłuża się w chwilach relaksu, spłyca się przy chronicznym stresie. Styl życia, ilość ruchu, postawa ciała, sposób odżywiania się, wszystko to wpływa na oddech. Jest on też wspaniałym narzędziem do oceny własnego samopoczucia, dzięki któremu lepiej rozpoznajemy to, czego chcemy, co nam służy oraz to, przeciwko czemu z różnych powodów się wzbraniamy.
Bez względu na to czy pracujesz z oddechem na co dzień, czy spotykasz się z nim sporadycznie, czy nigdy się mu nie przyglądałeś, zatrzymaj się teraz na moment i poczuj jak płynie Twój wdech i wydech.
Jak to u Ciebie wygląda?
Czy czujesz, że oddychasz w pełnym zakresie, a może coś blokuje przepływ powietrza?
Zastanów się nad pięcioma pytaniami, które pomogą Ci ocenić twoją relację z oddechem oraz to, czy masz go wystarczająco dużo.
5 OBJAWÓW, ŻE W ŻYCIU BRAKUJE CI ODDECHU
CZY DOŚWIADCZASZ DUŻO STRESU?
Jeśli w życiu codziennym czujesz przytłoczenie, nerwowość, ciągłe napięcie, to Twój oddech zapewne pozostaje zablokowany. Sprawdź zakres ruchu swojej przepony. Czy Twoja przepona w ogóle się porusza? Zobacz czy Twój oddech dociera do brzucha, czy pozostaje tylko w obszarze klatki piersiowej. Jak się z tym czujesz? A jak jest kiedy delikatnie pogłębisz swój oddech? Zauważ, że sama koncentracja na wdechach i wydechach sprawia, że system nerwowy uspokaja się, a każdy oddech staje się pełniejszy i dłuższy.
CZY JESTEŚ W SZCZĘŚLIWYM ZWIĄZKU?
Bliskość z drugą osobą jest jedną z ważniejszych potrzeb człowieka. Mimo że pragniemy ją zaspokoić, to bardzo często nieświadomie odpychamy od siebie potencjalnego lub obecnego partnera albo też angażujemy się w relacje z niewłaściwymi osobami. Bycie z kimś blisko budzi zamrożone w nas dawniej lęki. Być może kiedyś byliśmy świadkami jakiegoś trudnego rozstania, a może ktoś nas kiedyś zdradził, czy zranił w inny sposób. Delikatność oddechu pomaga powoli dotykać lęków przed zranieniem i samotnością, puszczać kontrolę i otwierać się na bliskość. Oddech pozwala poruszyć blokady, poczuć i uznać w sobie to, co sprawia, że nie dajemy sobie prawa do szczęścia. Świadomy oddech bardzo konkretnie pomaga otworzyć się na pełny związek.
CZY BRAKUJE CI POCZUCIA SENSU?
Poczuciu wypalenia, smutku, depresji zwykle towarzyszy płytki oddech. Dzięki temu przestajemy czuć to, co boli, uciekamy od siebie, od chwili obecnej, przestajemy żyć własnym życiem. Ciągłe szarpanie się w sobie, bezsilność, frustracja tworzą zamknięte koło bycia bezwolną ofiarą, która nie jest w stanie pójść do przodu. W tym wypadku oddech pomaga przyjąć chwilę obecną taką, jaka jest, otulić siebie samego troską, poczuć się silniejszym i odpowiedzialnym za własne życie. Dobre połączenie z oddechem to inspiracja życiowa [z ang. inspire = inspirować, natchnąć, wdychać] i poczucie sensu, bycie w dobrym kontakcie z własną misją życiową.
CZY TKWISZ NA ROZDROŻU?
Niemożność podjęcia decyzji, wykonania kroku w żadnym kierunku, ignorowanie swoich potrzeb i pragnień sprawiają, że tkwimy często w trudnych i niekomfortowych sytuacjach, tracąc wiarę w swoją sprawczość i moc. Kiedy nie znosisz swojej pracy, ale ze strachu przed niedostatkiem dusisz się w niej, jest Ci tak źle, ale nie potrafisz tego zmienić, rodzi się spore napięcie i frustracja. Tego typu konflikt wartości sprawia, że nie wiemy gdzie dalej iść. Oddech w takich momentach pomaga uspokoić się, wrócić do ciała, do swojego centrum i z tego miejsca, w poczuciu mocy planować kolejne działania.
CZY BRAKUJE CI CZASU DLA SIEBIE?
Jeśli trudno jest Ci wygospodarować choć godzinę, dwie w tygodniu tylko dla siebie, to znak, że nie budujesz swoim oddechem wystarczającej przestrzeni na to, co najważniejsze. Dzieje się dookoła tyle rzeczy, jest tyle obowiązków, telefonów do wykonania. W natłoku spraw możesz nie zauważyć tego, że się dusisz, oddychając tylko 1/10 objętości płuc. Kiedy hamujesz oddech, powstrzymujesz odczuwanie. Nie czujesz przeciążenia bodźcami, zmęczenia codziennymi zadaniami, ale przestajesz też słyszeć swój wewnętrzny głos, który mówi: „zwolnij, odpocznij”. Nie ważne czy jest to uprawianie sportu, spacer na świeżym powietrzu, malowanie czy tańczenie. Kontakt ze sobą podczas robienia tego, co przyjemne i dające radość jest jednym z ważniejszych elementów spełnienia życiowego. Co ciekawe jak wyruszamy w przygodę z własnym oddechem okazuje się, że potrafimy rozciągać czas i robi się go o dziwo więcej.
WPŁYW ODDECHU NA WSZYSTKIE SFERY TWOJEGO ŻYCIA
Swobodne oddychanie daje poczucie wolności, równowagi, pozwala się poczuć dobrze ze sobą w tu i teraz. Jak to się przekłada na codzienne funkcjonowanie?
Oddech daje siłę do działania, wspomaga koncentrację oraz pomaga w rozważnym i zgodnym ze sobą podejmowaniu decyzji. Pełny, spokojny oddech ułatwia zasypianie i zapewnia dobrej jakości regenerację. Wolność w oddechu to nieskrępowane wyrażanie siebie i pełne ufności wchodzenie w kontakty z innymi ludźmi.
Aby poprawić jakość swojego życia, warto zacząć od zaprzyjaźnienia się z własnym oddechem. Nie sprawi to oczywiście, że wszelkie cierpienia znikną, a życie stanie się pasmem radosnych uniesień, ale zyskamy dzięki temu silną podstawę i wsparcie do radzenia sobie z trudnościami. Dodatkowo każde przyjemne, uwalniające, dobre dla nas doświadczenie można dzięki oddechowi poczuć jeszcze bardziej i przyciągać do siebie częściej.
Praca z oddechem jest łatwa, skuteczna i potrafi dawać dużo przyjemności. Wystarczy kilka minut dziennie na kontakt z tym nieocenionym źródłem energii, by w różnych sferach życia odczuć zmianę. Może trudniej będzie Cię wytrącić z równowagi? Może lęki przestaną mieć nad Tobą tak dużą władzę? Może zakończysz ciągnącą się od dłuższego czasu sprawę? A może rozpoczniesz działanie w zupełnie nowym, nieoczywistym dla Ciebie obszarze? Sprawdź sam!
Zapraszam Cię do krótkiej praktyki oddechowej, która sprawi, że poczujesz we własnej skórze to, co opisałem powyżej.
ĆWICZENIE ŚWIADOMOŚCI ODDECHU
Zamknij oczy. Zacznij obserwować swój oddech, podążaj za nim.
Przenieś swoją świadomość do ciała i poczuj jak oddech delikatnie nim porusza.
Co czujesz w ciele?
Nie walcz z myślami, ale też nie dawaj im się za bardzo zabierać. Niech płyną nad Twoją głową. Cały czas powracaj do ciała.
Zauważ uczucie, w którym jesteś, Twój obecny nastrój emocjonalny i zacznij w wyobraźni tym oddychać. Czy jest to spokój, złość, radość, smutek…?
Jeśli wydaje Ci się, że nic nie czujesz, oddychaj tym nieczuciem. Delikatny wdech i powolny wydech. Właśnie zaczynasz być w centrum dowodzenia swoim życiem, w swoim ciele, brzuchu i sercu. Twoją bazą jest ciało. Nabierasz dystansu do umysłu i dostrzegasz, że to on jest Twoim narzędziem, a nie odwrotnie. Kieruj wdech powoli do brzucha. Jakie teraz tutaj jest uczucie?
Powtarzając to ćwiczenie codziennie lub raz na kilka dni możesz zacząć uświadamiać sobie czego na prawdę pragniesz i potrzebujesz i małymi krokami to realizować. Budowanie życia na takiej podstawie sprawi, że łatwiej będzie Ci poradzić sobie z trudnościami, widzieć pozytywne strony każdej sytuacji, dopuszczać do siebie emocje i działać w zgodzie ze sobą. Świadomy, uwolniony oddech pomaga kreować życie, jakiego pragniesz. Czego Ci życzę )))
Grzegorz
………………………………………………
Więcej:
Grzegorz Pawłowski – Oddech. Oddychaj Świadomie, Żyj Pełniej
Grzegorz Pawłowski – Oddech w Związkach. Oddychaj Świadomie, Kochaj Pełniej