30 RAZY TAK DLA ODDECHU

30 RAZY TAK DLA ODDECHU

Dlaczego nie warto wstrzymywać oddechu

PRZEWODNIK PO PRACY Z ODDECHEM

część I

🔷  JAKĄ CENĘ PŁACIMY ZA NAWYKOWE SPŁYCANIE ODDECHU I JAK ODDECH MOŻE CI POMÓC W ŻYCIOWEJ PRZEMIANIE?

Przez pierwszą część mojego życia żyłem skromnie, ograniczając swoje marzenia o szczęściu i nie oczekując wiele od życia. Sądziłem, że to mój świadomy wybór, że to element bycia „dobrym” człowiekiem.

Jak się okazało, nie do końca tak było. W czasie jednej z sesji oddechowych, w których uczestniczyłem, usłyszałem intensywny, władczy głos, który dochodził, hucząc z tyłu mojej głowy: „Nie masz prawa być szczęśliwy. Nie wolno ci, bo Bóg cię ukarze. Masz cierpieć!!!”. Przez moje ciało przeszedł dreszcz jakby od dotknięcia zimnego metalu.

To było niesamowite, czułem się tak, jakbym stał się na chwilę bohaterem dreszczowca. Pomimo że wówczas już pożegnałem się z religią, jedyne skojarzenie, jakie wtedy miałem z tym doświadczeniem, był obraz katolickiego kapłana. Ten głos też tak brzmiał. Uwolniłem przy tym dużo emocji, przyszła ogromna ulga, jakby coś ze mnie zeszło, rozpuściło się. Poczułem się przedziwnie lekki i przyjemnie rozluźniony.

Nie miałem pojęcia, że mam w podświadomości tak silne wpisy katolickie jeszcze z dzieciństwa, kiedy z zaangażowaniem uczestniczyłem w życiu kościoła, chłonąc podobne teksty.

Ta sesja dużo zmieniła. Ten zakaz to była jedna z mocnych zapór na drodze mojego pełnego życia i właśnie się rozsypała. Takich „perełek”, którymi byłem hipnotyzowany przez pierwszą część życia, wyskoczyło ze mnie jeszcze sporo, już mniej spektakularnie. Życie zaczęło iść po mojej myśli, zgodnie z moimi intencjami, w coraz większej obfitości i zgodzie na wszelkie przyjemności i bardziej „ekskluzywną” pełnię życia w każdej sferze (m.in. finansowej, przyjemnościowej, związkowej, seksualnej).

To co opisałem powyżej to było rozpuszczenie jednego z zamrożeń (nieświadomych, nieprzeżytych emocji zapisanych w ciele) które nosiłem w sobie. Mamy ich trochę i tkwią one w naszej nieświadomości robiąc nam krecią robotę. Sabotują nasze marzenia, wpływając na to jak myślimy, co widzimy i jakie podejmujemy decyzje. Oddech w tym wypadku pomógł wyciągnąć to na powierzchnię z mojego ciała i psychiki i rozpuścić. Zadziałało to tak jakbym zrzucił z siebie niewidzialne emocjonalne łańcuchy, które utrudniały mi realizowanie tego czego pragnąłem.

Efekty tej i innych sesji były dla mnie bardzo duże. Podobnie efekty pierwszych prac z ludźmi były też bardzo poruszające, że zająłem się tym zawodowo. Poprowadziłem do tej pory około 20 tys. sesji indywidualnych i setki warsztatów wykorzystujących oddech jako podstawowe życiowe narzędzie. Zaowocowało to w konsekwencji Szkołą CUUD Integrowania Oddechem. Oddech jest moją nieustanną fascynacją od 27 lat.

Zwykle rzadko zastanawiamy się nad tym, jeżeli w ogóle, jak bazowy jest dla nas oddech. W tym artykule chcę pokazać Ci zarys jak głęboko uczestniczy niemalże w każdym obszarze życia.

Mam ogromną ochotę zaprosić Cię do takiej intymnej relacji z oddechem, byś jak najpełniej z niego skorzystał/a. Jest to przygoda życia dla coraz większej liczby ludzi. Ufam, że może być również Twoją. By sprawdzić, czy warto => czytaj dalej.

Przez ostatnich 27 lat zajmowania się oddechem odkryłem i skorzystałem z mocy jego wsparcia.

Poniżej nakreślam głębię i praktyczność oddechu, byśmy mieli świadomość i mapę wpływu oddechu na nasze życie. Tematy te rozwinę w kolejnych artykułach i podczas szkolenia, na które cię zapraszam => kliknij w link i zapisz się na szkolenie.

W kolejnych artykułach przytoczę też kolejne przykłady z sesji moich jak i moich klientów, by dać Ci jeszcze szerszy obraz tego jak dużo możesz czerpać z własnego oddechu. Który mamy w zasięgu jednej chwili dosłownie pod nosem;)

Napisz proszę w komentarzu czy i co z tego interesuje Cię najbardziej. Pomoże to ułożyć kolejne artkuły i warsztaty wg Waszych największych potrzeb, ciekawości, pod kątem tipów, narzędzi i umiejętności jak z oddechu korzystać najpełniej.

———————————————————–

Oddech wspaniale służy jako paliwo, narzędzie, nauczyciel – w następujących obszarach:

 1. ODDECH I WEWNĘTRZNA MOC – osadzenie w sobie, relacja ze sobą, poczucie sprawczości, ufanie sobie, poczucie bezpieczeństwa jest mocno związane z tym jak oddychasz
 2. ODDECH I JASNY UMYSŁ – w pewnym stopniu Twój umysł może, być przeciwko Tobie, np. zasilając zbyt mocno wewnętrznego krytyka. Może też być kochająco wspierający i oddech w tym bardzo pomaga
 3. ODDECH I ZADBANE ZDROWIE – oddech jest naszym głównym zasilaniem, 70% energii mamy z oddychania, 70% toksyn usuwamy z oddechem, uczestniczy w produkcji endorfin
 4. ODDECH I EFEKTYWNY SPORT – skoro oddech jest naszym głównym paliwem, to oczywiście łączy się z naszą wydolnością, tym jak dostarczamy to paliwo, jak je wydatkujemy, optymalizujemy
 5. ODDECH I PEŁNE ODŻYWIANIE – wg piramid zdrowego żywienia WHO i Harvardu naszym głównym pożywieniem jest ruch, dopiero potem warzywa owoce, ziarna, orzechy i tak dalej. Najważniejszy jest ruch, który uruchamia nasze pełniejsze oddychanie dające nam energię.
 6. ODDECH I DOBRY SEN – to jak oddychamy zasypiając wpływa na cała naszą nocną regenerację. W fazie snu głębokiego często wchodzimy w głęboki oddech połączony podobny do tego z jakim się rodzimy. To najważniejszy moment regeneracji całego cyklu dobowego.
 7. ODDECH I OPTYMALNY STRES – w momencie stresu odruchowo spłycamy oddech. Krew z kory mózgowej odpływa bardziej w kierunku śródmózgowia, związanego z reakcją: ucieczki, walki lub zamrożenia. Często na wstrzymanym oddechu trwamy w tym niepotrzebnie długo.
 8. ODDECH I LĘK, TRUDNE EMOCJE – śródmózgowie mocno zarządza naszymi reakcjami lękowymi w których się blokujemy. Większość ludzi używa z tego powodu średnio tylko 10-15% objętości płuc, odcinając sobie dostawy energii.
 9. ODDECH I UCZUCIA – tłumiąc część emocji i uczuć, których nie chcemy czuć tłumimy jednocześnie te, których pożądamy. Pogłebiamy w ten sposób uczucie pustki, wyjałowienia. To się dzieje poprzez tłumienie oddechu. Odcinamy się od pełni życia wybierając funkcjonowanie na standby’u.
 10. ODDECH I PRZECHODZENIE KRYZYSÓW – one od czasu do czasu się wydarzają. Dużo łatwiej, elegancko, w zasobach i z prezentami przechodzimy je na odblokowanym oddechu niż skuleni, ściśnięci na wstrzymanym oddechu.
 11. ODDECH I DŁUGOWIECZNOŚĆ – życie jak nigdy wcześniej oferuje nam wydłużenie jego długości. Jedna z ostatnich nagród Nobla dotyczy telomerów, których stan jest mocno związany z naszym stylem życia i z oddechem.
 12. ODDECH I MEDYTACJA – niemalże każda technika medytacji odnosi się do oddechu, często wręcz oparta jest na obserwowaniu, wydłużaniu niektórych faz, rozjaśnia umysł, pomaga wchodzić w kontakt z kawałkami siebie, których wcześniej nie byliśmy świadomi.
 13. ODDECH I INTYMNOŚĆ – nie będziesz mieć prawdziwej bliskości ze sobą kiedy nie chcesz oddychać, a tłumiąc swoje uczucia jesteś daleko od czucia siebie i innych.
 14. ODDECH I SPEŁNIONE RELACJE – czucie uczuć, bliskość z innymi, zaufanie, empatia jest związane z tym czy chcemy czuć to co czujemy. Dostrajamy wtedy oddech do drugiej osoby, oddychamy na podobnej fali. Im bardziej bezpiecznie się czujemy tym oddychamy głębiej.
 15. ODDECH I TWÓJ BLISKI ZWIĄZEK – czy z osobą z którą jesteśmy lub chcemy być intymnie, emocjonalnie, czy fizycznie, to czy chcemy „oddychać tą osobą” (wyjaśnię podczas warsztatu)
 16. ODDECH I PRZYJEMNOŚĆ – doświadczanie przyjemności mocno zależy od twojej pojemności na przyjemność. Możemy mieć małą pojemność z różnych powodów swojej historii życiowej. Możesz świadomie poszerzać tę przestrzeń używając naturalnego oddechu integrującego
 17. ODDECH I KARMIĄCY DOTYK – dużo ludzi napina się kiedy przypadkiem z kimś się dotknie, wstrzymując też oddech. To znaczy, że jakimś kawałkiem siebie tego nie chcemy. W dotyku którego chcemy i kiedy jesteśmy otwarci zawsze uczestniczy oddech – im pełniejszy tym więcej przyjemności.
 18. ODDECH I SPEŁNIONY SEKS – doskonali kochankowie przede wszystkim oddychają. Oddech jest nośnikiem również energii seksualnej i otwartości na nią. Jeżeli chcesz poszerzać swoją sferę seksu bardzo pomoże ci poszerzanie sfery oddechu.
 19. ODDECH I MAGNETYZM ŻYCIOWY – kiedy rośnie w nas siła życiowa, wewnętrzna integralność, naturalnie zaczynamy przyciągać bardziej ludzi do siebie bez wysilania się na to. Kiedy zwracamy uwagę na oddech, dbamy o niego proces ten dzieje się szybciej.
 20. ODDECH I PRACA Z CIENIEM – wstrzymanym oddechem trzymamy w sobie stłumione kiedyś trudne kawałki siebie, by przetrwać w warunkach, w których wtedy byliśmy. Powracanie do pełnego oddechu bardzo pomaga odzyskiwać te kawałki siebie, które skryliśmy w cieniu.
 21. ODDECH I LEKKOŚĆ, RADOŚĆ, ŁATWOŚĆ W ŻYCIU – Dużo ludzi, szczególnie w Polsce wciąż na świadomym lub nieświadomym poziomie robi wartość z tego by się zmagać, by dużo pracować, by było ciężko. Oddech zaprasza do lekkości i gruntuje w życiu.
 22. ODDECH I TWÓRCZE DZIAŁANIE – jeżeli chcesz efektywniej działać, weryfikować się w świecie „zewnętrznym”, wyjść ze swojej jaskini – oddech ci w tym bardzo pomoże.
 23. ODDECH I ŻYCIE W TU I TERAZ – RÓWNOWAGA ŻYCIOWA W BYCIU I DZIAŁANIU – całość ciebie dąży do balansu. Szukasz równowagi – aktywności i regeneracji, bycia i działania. Pierwszym krokiem w przypadku zagonienia może być wzięcie jednego świadomego oddechu.
 24. ODDECH I PRZECHODZENIE KONFLIKTÓW (WEWNĘTRZNYCH I ZEWNĘTRZNYCH) – Życie obfituje w konflikty, które mamy w środku siebie, jak i z innymi. Konfliktom towarzyszą emocje, które warto wysłuchać i przyjąć z oddechem, by znaleźć najlepsze rozwiązanie.
 25. ODDECH I POCZUCIE SENSU W ŻYCIU – dokąd zmierzam? Co jest moją misją? Co mam robić aby być szczęśliwym? – Wygląda że SENS jest mocno połączony z tym co nam mówią nasze zmysły (SENSES) wraz z oddechem, często weryfikując to w brzuchu.
 26. ODDECH I POCZUCIE TEGO KIM JESTEŚ – mamy pewne wyobrażenia o sobie. Jesteśmy zawsze kimś więcej niż to w jakiej bańce wyobrażenia o sobie tkwimy. Oddech pomaga nam to wydobyć delikatnie łącząc esencję siebie, z pełniejszą prawdą o sobie.
 27. ODDECH I ZMIANA, WCHODZENIE W NOWE – jeden z większych lęków jakie mamy, to lęk przed zmianą, lęk przed nowym nieznanym. Nawet jak cieszymy się na nowe to często boimy się tego. Oddech pomaga nam przechodzić to łagodniej.
 28. ODDECH I TRANSFORMOWANIE BLOKAD, STŁUMIEŃ, NIEMOŻNOŚCI – w rozpuszczaniu blokujących przekonań, bezsilności, utknięcia oddech jest mega pomocny i najbardziej niezawodny. Pomaga połączyć się ze stłumionymi emocjami, które utrzymają nas w utknięciu.
 29. ODDECH I INTEGRALNOŚĆ, SPÓJNOŚĆ WSZYSTKICH SFER CIEBIE – nie jesteśmy spójną całością. Różne kawałki nas żyją swoim życiem wywołując w nas różnorodne stany i czasami sporo chaosu. Dużo łatwiej je integrować kiedy spotykamy je z oddechem.
 30. ODDECH I TWOJA INTUICJA – przestrzeń nas która łączy umysł z duchowością. To nie przypadek że w wielu starych językach oddech i duch to jedno i to samo słowo. Ta pozornie nieracjonalna część nas czasami ratuje nam skórę i pomaga podjąć najlepsze decyzje.

Jeżeli Cię to zainteresowało => ZAPRASZAM NA WARSZTAT: kliknij w link i zapisz się na szkolenie, na którym poprowadzę Cię w te sfery głębiej. Poznasz  narzędzia, tipy i rozwiniesz swoje umiejętności, by korzystać z oddechu pełniej i doświadczać więcej tego czego pragniesz w swoim życiu.

Grzegorz

Więcej:
Grzegorz Pawłowski – Oddech. Oddychaj Świadomie, Żyj Pełniej
Grzegorz Pawłowski – Oddech w Związkach. Oddychaj Świadomie, Kochaj Pełniej

……………………………..

 
🟧 Zapraszam na warsztaty: NADCHODZĄCE WYDARZENIA
 
🟧 Zapraszam na NAGRANE WARSZTATY
 
🟧 Zapraszam na przygodę życia w CUUD Szkole Integrowania OddechemCUUD SZKOŁA
 
Prezent dla Ciebie: POBIERZ wartościowy materiał i ciesz się PEŁNIĄ ŻYCIA!
Prezent: POBIERZ fragment książki „ODDECH – Oddychaj Świadomie, Żyj Pełniej”
Prezent: POBIERZ fragment książki „ODDECH W ZWIĄZKACH”
Prezent: POBIERZ fragment książki „LIFE COACHING W NURCIE SERCA”